Gorący temat: Rabarbar

Autor: Data: 20 lipca 2011, 15:55

Dziwna to roślina - pojawia się w zasadzie wyłącznie w słodkim kontekście, a tak naprawdę zaliczana jest do warzyw. Tak czy siak, rabarbar przeżywa właśnie swoje 5 minut.

Zalety rabarbaru

Rzewień (bo pod taką nazwą znany był kiedyś rabarbar) zawiera całą masę cennych składników mineralnych, takich jak potas, wapń, magnez, sód, żelazo, fosfor oraz witaminy z grupy B, witaminę C i karoten. Nie bez znaczenie pozostaje fakt, że 100 g rabarbaru to zaledwie 16 kalorii.

Jest i haczyk

Rabarbar, podobnie jak szczaw i szpinak, zawiera kwas szczawiowy, który w dużych ilościach jest szkodliwy i absolutnie niewskazany dla osób chorujących na artretyzm, kamicę nerkową oraz wszelkie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dlatego też dawkujmy sobie przyjemności i nie serwujmy rabarbaru zbyt często.

Należy unikać jedzenia surowych łodyg i koniecznie pozbyć się blaszek liściowych, które zawierają najwięcej wspomnianego kwasu. Łodygi obieramy, dokładnie płuczemy i poddajemy obróbce termicznej - wtedy możemy być pewni, że kilka rabarbarowych deserów w sezonie w żaden sposób nam nie zaszkodzi.

Rabarbarowe wypieki

Podstawowe zastosowanie rabarbar znajduje w słodkich wypiekach. Nadaje im winną nutę, wyrazisty zapach i intensywny kolor.

Takie tam inne przysmaki

Smacznego!