Gorący temat: Na jagody

Autor: Data: 5 lipca 2011, 16:18

Choć nie są tanie, nie odmawiaj ich sobie. Porcja jagód to balsam dla skóry, kompres na zmęczone oczy, lekarstwo na skołatane nerwy i - przede wszystkim - pieszczota dla podniebienia.

Drogo, ale warto

Jagody do najtańszych owoców nie należą, ale biorąc pod uwagę, jak żmudne jest ich zbieranie i nieoceniona ich wartość odżywcza, zdecydowanie lepiej jest oszczędzać odmawiając sobie innych przyjemności.

Imponująca zawartość polifenoli sprawia, że jagodom przypisuje się niezwykle szerokie spektrum działań korzystnych dla organizmu – od poskramiania zmarszczek przez zmniejszanie insulinooporności aż po ochronę serca i naczyń krwionośnych. Najnowsze doniesienia ze świata medycyny mówią też o czynnym udziale polifenoli w zapobieganiu procesowi odkładania się tkanki tłuszczowej, oraz przyspieszaniu lipolizy, czyli rozpadu komórek tłuszczowych.

Na dzień dobry

Bułeczki, drożdżówki, placuszki i naleśniki - jagody i mąka to sprawdzona para. Zanim jednak zabierzecie się za wykwintne śniadaniowe wypieki, spróbujcie świeżego, chrupiącego chleba ze śmietaną, jagodami i cukrem - ot taki słodki powrót do przeszłości...

Obiadową porą

Zadziwiająca prostota, a smak obezwładniający - typowe dania obiadowe z dodatkiem jagód może nie wydają się wyrafinowane, ale na pierogi, parowańce, knedle czy ryż z tą słodko-cierpką nutą czekamy z utęsknieniem przez cały rok. A gdy już przypomnimy sobie wystarczająco klasykę gatunku, warto spróbować też czegoś bardziej wykwintnego...

Pancakes z jagodami i borówką amerykańską. Fot. bazyliowo

Jagodowe słodkości

Ze śmietana i cukrem waniliowym - wiadomo, że tak smakują najlepiej, bo to jedno z najsłodszych wspomnień dzieciństwa. Jako miłośnicy różnorodności i propagatorzy kulinarnych eksperymentów polecamy jednak wypróbowanie następujących przepisów na rozpływające się w ustach ciasta i wykwintne desery:

Ciasto z jagodami. Fot. Anna