Gorący temat: Kwiaty na talerzu

Autor: Data: 7 maja 2012, 18:26

Mogą zdobić nie tylko stół, ale i talerz. Co więcej, niektóre kwiaty można z powodzeniem schrupać w daniach, o których nawet wam się nie śniło.

No bo kto by pomyślał, że kwiaty akacji można smażyć w cieście piwnym, do masła dodawać płatki bzu, a z mniszka lekarskiego zrobić zupę? Prócz tradycyjnych przepisów na konfitury, soki i aromatyczny cukier, podsuwamy wam kilka szalonych pomysłów, by wasz kunszt kulinarny rozkwitł jak majowy kwiat.

Fiołek trójbarwny / Bratek polny

Zaletą fiołków jest nie tylko cudownie intensywny kolor. W delikatnych płatkach kryje się moc regulowania przemiany materii, wzmacniania naczyń krwionośnych i detoksykacji organizmu. Napar z bratka jest cenionym elementem terapii przeciwtrądzikowej; sprawdza się także w leczeniu nadciśnienia i chorób oczu.

Fot. kabamaiga

Hibiskus i róża

Fot. n_zak

Od delikatnego różu do głębokiej purpury - kwiaty róży i hibiskusa to kolor i aromat romansu na talerzu. Do tego bogactwo flawonoidów i innych dobroci, które chronią przed przewlekłym schorzeniami i przedwczesnym starzeniem.

Akacja i bez

Dynia, cukinia i mniszek lekarski

Fot. Anna

Wiedzieliście, że cukinia i dynia mają kwiaty? Jeśli uda wam się je zdobyć, koniecznie spróbujcie zatopić je w cieście.

A mniszek? Nie bez powodu ma w nazwie słowo "lekarski". Ten niepozorny kwiat jest jedną z najbardziej cenionych roślin w ziołolecznictwie. Oczyszcza organizm z toksyn, jest niezastąpiony w leczeniu kamicy żółciowej i reumatyzmu, przywraca prawidłowy skład krwi i wspomaga układ odpornościowy. A to tylko kilka z jego zalet.