Poleć znajomym

Gorący temat: Kawowe wariacje

Autor: Data: 26 marca 2012, 15:49 Komentarze (0) »

Pobudza, orzeźwia, jednoczy, a nawet uzdrawia - kawa ma niezwykłą moc, o której od dawien dawna mówią zarówno szamani, jak i poeci.

"Filiżanka czarnej kawy z ukrytym na dnie cierniem, na lenistwo dla zabawy, filiżanka codziennie i częściej" - tak pisała Agnieszka Osiecka. Z kolei francuski lekarz i filozof Julien Offray de La Mettrie twierdził - zwąc ją odtrutką wina - że "popędza wyobraźnię i usuwa w ten sposób ból głowy i troski, nie zachowując ich, jak tamten trunek, na dzień następny." Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że kawa łączy w sobie przyziemność ze sztuką...

Kawowe dzieła sztuki kulinarnej

Od niepamiętnych czasów towarzyszy deserom, ale może też być ich dominującym składnikiem. Oto nasze najlepsze przepisy na poezję smaku ... z wykorzystaniem kawy.

Kawa niejedno ma imię

Dobra kawa nie potrzebuje dodatków, ale odpowiednie potraktowanie może podkreślić jej walory i przełamać kawową rutynę. Kilka pomysłów godnych wypróbowania:

Na kawie malowane

By przekonać się, że kawa ma w sobie coś ze sztuki, wystarczy spojrzeć na niepowtarzalne obrazy malowane przez baristów w mlecznej pianie. Techniki wykorzystywane przez ekspertów wymagają nieco wprawy, ale każdy przeciętny kawosz może wyczarować niezwykłe wzory przy pomocy zwykłego patyczka i dobrze spienionego mleka.

Najlepiej nadaje się do tego mleko tłuste, prosto z lodówki. Nie zanurzaj dyszy głęboko, a pod dzbanek podłóż dłoń i kontroluj temperaturę (pamiętaj, by nie zaparzyć mleka!). Po spienieniu musimy pozbyć się bąbelków powietrza. Kilkakrotnie uderz lekko dnem naczynia o blat lub zamieszaj delikatnie mleko wykonując naczyniem okrężne ruchy. W ten sposób piana zrobi się bardziej zwarta, gładka i podatna na tworzenie wzorów. Po takim przygotowaniu, możemy przystąpić do tworzenia coffee art!

Zobacz więcej o: kawa, malowanie na kawie, kawa mrożona

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Gorący temat: Dzień zakochanych

  Data: 14 lutego 2012, 10:36 Komentarze (1) »

  Dla tych, którzy obchodzą - garstka pomysłów na proste, bezkolizyjne i ekspresowe przedostanie się do serca ... oczywiście przez żołądek.

 • Gorący temat: Domowe lody i sorbety

  Data: 4 czerwca 2012, 16:21 Komentarze (8) »

  Kiedyś królowała mrożona woda z sokiem na patyku, dziś za 500 ml mrożonego przysmaku można zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. Lody bywały różne, ale od zawsze mają jedną wspólną ...

 • Gorący temat: Gazpacho

  Data: 18 czerwca 2012, 13:27 Komentarze (0) »

  Wywodzi się z Andaluzji i początki, pod względem składu, miała bardzo skromne. Dziś ulega rozmaitym wariacjom, które bezwzględnie łączy istotny wspólny mianownik - zupa ma być zimna i ...

 • Gorący temat - ciasta z owocami

  Data: 8 sierpnia 2011, 13:24 Komentarze (1) »

  Można powiedzieć - dla każdego coś dobrego. Na ciasta z owocami mamy taką szeroką paletę przepisów, że tylko piec i kosztować. Sezon letni oferuję nam świeże owoce, a tylko takie są ...