Poleć znajomym

Gęsina w tłuszczu

Jak zbierać punkty?

Autor: (5895 pkt.)

60 min

30 min

Ocena:
Średnia 5/5 (1 głos)

Składniki

 • 1 duża, tłusta gęś
 • sól

Sposób przygotowania

 1. 1

  Gęś oskubać, opalić nad ogniem i starannie oczyścić z resztek piór.Wypatroszyć, umyć i osuszyć. Odciąć łapy, skrzydła i szyję. Wypatroszoną gęś ułożyć na grzbiecie, rozciąć wzdłuż mostka, a następnie odciąć mięso od żeber.

 2. 2

  Z tuszki usunąć tłuszcz po czym pokroić ją na ćwiartki. Nasolić (licząc po 12 g soli na każdy kilogram wagi) i odstawić na 24 godziny w chłodne miejsce. Tłuszcz stopić.

 3. 3

  Nasoloną gęś gotować w roztopionym tłuszczu przez 2 godziny na bardzo małym ogniu — tłuszcz powinien cały czas utrzymywać się na granicy wrzenia. Gęś wyjąć i ostudzić. Ułożyć w kamionkowym naczyniu, zalać tłuszczem z gotowania, przykryć natłuszczonym papierem i mocno zawiązać. Odstawić w chłodne miejsce. Używać nie wcześniej niż po upływie 2 tygodni.

 4. Tak przygotowana gęś jest składnikiem wielu innych potraw; może stanowić także danie samodzielne — odgrzana we własnym tłuszczu i podawana ze smażonymi na tymże tłuszczu pokrojonymi w plastry kartofelkami z czosnkiem, posypanymi zieloną pietruszką (tak jada się ją w Bearn).

Ocena:
Średnia 5/5 (1 głos)

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.