Witaj na Forum kulinarnym Przepisy.NET

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum.

Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach. Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji,
co umożliwi Ci pisanie wiadomości, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych udogodnień.

Rejestracja jest szybka i łatwa. Zarejestruj się.

Fermentacja czosnku

Zgłoś nadużycie #1 15 kwietnia 2018, 20:30

jagodowa27 Stoję na zmywaku
Rejestracja: Kwi, 2018 Posty: 2 Podziękowania: 0
Ostatnio dowiedziałam się, że w wyniku procesu fermentacji biały czosnek zamienia się w czarny. Chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego produktu. Może ktoś z Was używał go w swojej kuchni? Jaki ma smak i aromat?

Zgłoś nadużycie #2 19 kwietnia 2018, 4:34

Donatello Stoję na zmywaku
Rejestracja: Kwi, 2018 Posty: 1 Podziękowania: 0
Fermentacja trwa aż 60 dni, dzięki czemu ten czosnek nabiera bardzo charakterystycznych i unikalnych właściwości. Smak jest lekko słodkawy i łagodny. W zapachu można wyczuć nuty suszonych śliwek, grzybów i wanilii. Ponadto ma wiele prozdrowotnych właściwości i spokojnie można wrzucić go do kategorii żywności funkcjonalnej. Używałem go głównie podczas przygotowywania potraw azjatyckich, chociaż z tego co wiem można spokojnie włączyć go do kuchni polskiej.

Zgłoś nadużycie #3 19 kwietnia 2018, 7:11

bernard31 Stoję na zmywaku
Rejestracja: Kwi, 2018 Posty: 1 Podziękowania: 0
Aktualnie czekam na przesyłkę z czarnym czosnkiem. Postanowiłem zamówić poprzez stronkę https://czarny-czosnek.pl/ , bo w sklepach stacjonarnych nie można go dostać. Według mnie produkt bezpośrednio od producenta ma gwarancję wysokiej jakości i całkowitej oryginalności. Na pewno przygotuję pieczoną kaczkę z sosem z czarnego czosnku, bo znalazłem ten przepis na blogu, który jest na tej stronie. Potrawa wygląda przepysznie! Czarny czosnek na pewno niedługo zawojuje rynek żywności funkcjonalnej z uwagi na swoje prozdrowotne właściwości.

Zgłoś nadużycie #4 6 maja 2018, 0:04

jagodowa27 Stoję na zmywaku
Rejestracja: Kwi, 2018 Posty: 2 Podziękowania: 0
Sprawdziłam stronę, którą podałeś. Ku mojemu zaskoczeniu mają jeszcze inne produkty, które zostały stworzone na bazie czarnego czosnku. Dopiero teraz zdałam sobie sprawę jak bardzo ten produkt jest innowacyjny i ma tak szerokie zastosowanie. Skusiłam się i zamówiłam od nich preparat na odchudzanie, mam nadzieję, że się sprawdzi, bo do wakacji chciałabym pozbyć się kilku kilogramów.

Zgłoś nadużycie #5 6 maja 2018, 19:54

kiziolek Stoję na zmywaku
Rejestracja: Maj, 2018 Posty: 1 Podziękowania: 0
Znam ten preparat. Mogę potwierdzić, że rzeczywiście działa i warto go stosować. Nie ma sensu oszukiwać się, że dieta i ćwiczenia są wystarczające. Trzeba zadbać o prawidłowy metabolizm oraz efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej, z tego względu stosowanie suplementu jest wręcz konieczne. Wychodzi na to, że czyjś pomysł odnośnie fermentacji białek czosnku okazał się mega przydatny.