Poleć znajomym

Fenkuł, koper włoski - właściwości i zastosowanie

Autor: Data: 10 marca 2010, 12:17 Komentarze (1) »

Fenkuł można gotować, grillować, dusić, jeść na surowo. Dobrze wpływa na trawienie, pobudza pracę żołądka i jelit.

Fenkuł znany być już w starożytności, do Europy trafił dzięki benedyktynom, którzy zajęli się jego uprawą już XVI wieku. Uprawiany jest na całym świecie. . W naszym klimacie sieje się go w czerwcu,a plony zbiera od lipca do września,a w krajach o innym klimacie plony zbierane są od października do maja. W sprzedaży dostępny jest więc przez cały rok. Fenkuł należy do warzyw selerowatych, częścią są mięsiste, mocno spłaszczone ogonki liściowe, które kilka centymetrów nad ziemią tworzą zgrubienie, zwane cebulą. Właśnie tę cebulę jada się na surowo, gotowaną, grillowana, duszoną.

Przy zakupie warto pamiętać, aby wybierać te, które mają twardą i jasną bulwę, zielone pędy i charakterystyczny aromat anyżu. Jeśli fenkuł, który kupimy będzie świeży, możemy go przechowywać w pojemniku do dwóch tygodni. Przydatne są wszystkie części warzywa. Zielone gałązki posłużą nam do dekoracji, do przyprawienia zupy, można też przy grillowaniu położyć na nich rybę, dla dodania aromatu.

Właściwości

Fenkuł jest bardzo cennym źródłem witamin i minerałów. Jedno warzywo pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, na potas w 50%, wit.B1 również w 50%, błonnik - 33% a kwas foliowy w 23%. Zawiera dużo olejku lotnego, o bardzo charakterystycznym anyżowym aromacie. Jeśli ktoś nie lubi tego smaku, to powinien jeść fenkuł na ciepło, gubi wówczas ten posmak anyżu. Olejki lotne fenkułu bardzo korzystnie wpływają na trawienie, mają też korzystny wpływ na system nerwowy. Fenkuł zawiera silne przeciwutleniacze, które zapobiegają rozwojowi komórek rakowych. A duża zawartość witaminy C wspomaga układ odpornościowy i neutralizuje wolne rodniki. Zawartość potasu sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi, zapobiega udarom i zawałom. Z kolei błonnik obniża poziom cholesterolu. Fenkuł ze względu na niską zawartość energetyczną jest często wykorzystywany do przyrządzania różnych sałatek i potraw w dietach odchudzających.

Zobacz więcej o: fenkuł, koper włoski, witaminy, odchudzanie

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze:

  1. blagro1 4 lutego 2011, 18:50

    Bardzo dużo witamin on posiada