Poleć znajomym

Dania z ryb - obiad w morskim stylu

Autor: Data: 28 sierpnia 2012, 13:29 Komentarze (0) »

I znów zaczynamy odliczać długie dni do kolejnych spacerów brzegiem morza, ochrypłych symfonii mew i smaku ryb lądujących na talerzu niemalże wprost z połowu.

Polacy wciąż jedzą za mało ryb, mimo iż terminem Omega-3 jesteśmy bombardowani tak często, że wywołuje już pewien rodzaj frustracji i powątpiewania. Dziś łączymy zatem przyjemne z pożytecznym - przywołujemy ducha nadmorskich wakacji i promujemy uroczyste obiady bazujące na rybach obfitujących w cenne kwasy tłuszczowe. Pomysł wpisuje się w nurt przyjęć tematycznych, które prawie zawsze okazują się sukcesem i są wspaniałą okazją do pielęgnowania wspomnień.

Przystawki z ryb

Niektóre proste, inne wyszukane - cokolwiek wybierzesz, goście z pewnością docenią takie wprowadzenie w rybne menu, zwłaszcza jeśli z kuchni unosić się będzie aromat zapiekanki z dorsza czy łososiowej tarty.

Fot. Anna

Zupy rybne

Fot. Maria Z i Ariadna

To nic, że kojarzą się z Wigilią. Na całym świecie zupy rybne są podstawą codziennego jadłospisu i nie ma powodu, by nie podawać ich w dzień powszedni. Niektóre są tak delikatne i orientalne, że nawet zdeklarowani przeciwnicy ryb nie będą kręcić nosem.

Dania z łososia i tuńczyka

Łosoś należy do najtłustszych ryb morskich, dlatego obok makreli stanowi najcenniejsze rybne źródło kwasów Omega-3. Do tego ma w sobie pewną szlachetność, która sprawia, że dania z łososia są delikatne, wykwintne i nie wymagają atrakcyjnej oprawy. Tuńczyk z kolei to król intensywnego smaku i kopalnia witamin. Ze względu na odkładającą się w mięsie ryby rtęć, powinniśmy jednak spożywać go z umiarem.

Dania z morszczuka i soli

Dania z dorsza i halibuta

Fot. piegusek1986

Halibut to kolejne istotne źródło Omega-3, dostępne w Polsce zarówno w formie świeżej, jak i wędzonej. Dorsz należny do chudszych ryb morskich, dlatego powinny wybierać go osoby, które ze względu na stan zdrowia muszą unikać nadmiernej ilości tłuszczu.

Stół w morskim stylu

Jeśli w morskim stylu to koniecznie biało-niebiesko, co zasadniczo nie powinno stanowić problemu, zważywszy na dzisiejszy asortyment sklepów z porcelaną. Możemy też pójść krok dalej i przygotować proste dekoracje bezpośrednio nawiązujące do tematyki marynistycznej. Porozrzucane na stole muszelki, mini latarenki i imiona gości zapisane na płaskich kamieniach (niekoniecznie znalezionych na plaży) z pewnością znajdą uznanie w oczach gości i stworzą czarujący tunel czasoprzestrzenny dla wspomnień.

Jak wam się podobają takie aranżacje? Jakie ryby wybieracie najczęściej?

Zobacz więcej o: łosoś, mintaj, dania z ryb

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Przepis dnia: Szybki obiad czwartkowy

  Data: 15 grudnia 2011, 10:11 Komentarze (0) »

  Co prawda historyczne Obiady Czwartkowe odbywały się w dużo bardziej uroczystej oprawie, a ich przygotowanie z pewnością zabierało więcej niż 30 minut, ale któż ma dzisiaj czas na takie ...

 • Sycący obiad z dorodnymi warzywami

  Data: 12 grudnia 2014, 0:34 Komentarze (1) »

  Szarość na dobre zagląda już do okien, a w mieszkaniach coraz chłodniej i ciągle staramy się poprawić atmosferę podkręcając ogrzewanie i popijając gorącą herbatę. Zanim nasze organizmy ...

 • Przepis dnia: Łosoś po francusku

  Data: 22 lutego 2012, 11:57 Komentarze (0) »

  Dla amatorów wykwintnej kuchni w środku tygodnia i bez okazji - elegancki obiad w wydaniu francuskim.

 • Potrawy jednogarnkowe

  Data: 3 sierpnia 2009, 19:28 Komentarze (3) »

  Potrawę jednogarnkową może stanowić zarówno zupa, jak i drugie danie, gdyż w grę wchodzi liczba i rodzaj produktów, jakimi dysponujemy.