Poleć znajomym

Cukier waniliowy czy wanilinowy?

Autor: Data: 17 sierpnia 2009, 12:18 Komentarze (5) »

Niewiele z nas zwraca uwagę, że zazwyczaj zamiast cukru waniliowego kupuje... wanilinowy. A jaka jest między nimi różnica?

Cukier waniliowy jest bardzo drogi i trudno dostępny w polskich sklepach. Jest to mieszanka cukru buraczanego łączonego z laskami wanilii lub z ekstraktem wanilii.

Cukier waniliowy łatwo za to uzyskać w domowych warunkach. Wystarczy zmieszać tradycyjny cukier mielony z laskami wanilii i pozostawić przez kilka tygodni. Podobnie można zalać laskę wanilii spirytusem, a wtedy uzyskamy prawdziwy aromat waniliowy.

Czym zatem jest popularny w sklepach cukier wanilinowy? To tańsza wersja cukru waniliowego, która powszechnie używana jest w cukiernictwie.

Cukier wanilinowy - jak sama nazwa wskazuje - zawiera wanilinę, czyli substancję otrzymywaną z etylowaniliny, która ma natomiast aromat podobny do wanilii.

Popularne cukry wanilinowe z polskich sklepów:

Zobacz więcej o: cukier waniliowy, cukier wanilinowy, cukiernictwo, cukier, gotowanie, kuchnia

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Podobne artykuły

 • Ekspert od kuchni: kabamaiga

  Data: 23 maja 2011, 18:14 Komentarze (0) »

  Gotuje nie tylko dlatego, że musi, ale przede wszystkim dlatego, że sprawia jej to ogromną przyjemność i zapewnia chwilę relaksu. Jej kuchnia jest zdrowa, pachnąca przyprawami i pełna ...

 • Ekspert od kuchni: PolskieSouthBeach

  Data: 29 czerwca 2011, 11:09 Komentarze (0) »

  Ania od prawie półtora roku gotuję zgodnie z dietą South Beach i walczy ze stereotypem „odchudzanie to nie jedzenie”. Nikogo nie głodzi, odkrywa nowe smaki i świetnie się bawi, gotując.

 • Gotowanie kalafiora

  Data: 18 stycznia 2011, 12:19 Komentarze (4) »

  Bez przykrego zapachu w kuchni, delikatny i pyszny w smaku – taki powinien być dobrze ugotowany kalafior.

 • Gotuj zdrowo, w odpowiednich naczyniach

  Data: 8 czerwca 2008, 0:12 Komentarze (2) »

  Dzięki takim urządzeniom w kuchni, jak wok, szybkowar czy parowar przygotowanie posiłku jest nie tylko szybsze, ale i zdrowsze. W kilka minut danie ugotujemy, usmażymy albo udusimy.

Komentarze:

 1. ale jaja (Gość) 4 lutego 2010, 19:52

  zaraz sprawdze czy mam w domu ... wódke czy może wutkę ;)

 2. dżepe (Gość) 10 lutego 2010, 0:50

  Co ciekawe najtańszą metodą wytwarzania waniliny jest pozyskiwanie jej z krowiego kału i wielu producetów tak własnie otzymuje ten słodki specjal :)

 3. Gravity (Gość) 20 września 2010, 20:11

  Z tym krowim kałem to nie końca jest prawda. Owszem, można w ten sposób pozyskać wanilinę, ale głównie w celach typowo przemysłowych. Wanilinę do produktów spożywczych czy kosmetycznych pozyskuje się różnymi metodami, np: z ligniny, eugenolu, kwasów lignosulfonowych. Co ciekawe, w wanilii tez występuje wanilina, dając ten wspaniały smak i zapach, ale otrzymywanie jej z lasek bądź strąków jest drogie i mało wydajne. Czasami po prostu to, o syntetyczne nie musi być od razu złe. ^^

 4. blagro1 4 lutego 2011, 15:12

  Czyli w wanilii jest mało wanilii. To nie jedyny produkt który jest tak robiony gdyby wszystko miało być profesjonalnie uzyskiwane np. wanilia z lasek wanili to nikomu by się to nie opłacało. Dlatego trzeba jakoś to zastępować.

 5. Izaa 12 maja 2011, 9:31

  wiem z doświadczenia że nie każdy toleruje zapach prawdziwej wanilii a i ja sama używam tego i tego naleśników z serem nie wyobrażam sobie bez cukru wanilinowego... ;)