Poleć znajomym

Ciasto francuskie

Jak zbierać punkty?

Autor: (5445 pkt.)

Czas wykonania: 180 min

30 min

 

Ocena:
Brak ocen

Składniki

 • 25 dag mąki
 • 1 łyżeczka soli
 • 2-3 krople soku z cytryny
 • 125 ml wody
 • 4 dag stopionego masła
 • 10 dag masła schłodzonego

Sposób przygotowania

 1. Na stolnice, przesiać mąką i sól i zrobić w środku wgłębienie. Wlać wodę z cytryną, dodać stopione, ale chłodne masło i dobrze wymieszać koniuszkami palców. Posiekać nożem, aż składniki się połączą. Swą konsystencją ciasto po­winno przypominać luźne okruchy. Dodać kilka kropel wody i wyrabiać delikat­nie rękami, aż uformuje się gładka, miękka kula. Naciąć na wierzchu ciasta krzyżyk lub literę X - ma to podobno zapobiec kurczeniu się ciasta; lekko obsy­pać je mąką i zawinąć w folię. Chłodzić około 1 godzinę w lodówce.

 2. Włożyć ochłodzone masło między dwa kawałki folii. Wyklepać wałkiem, nadając mu kształt kwadratu o grubości do 2 cm. Odwinąć ciasto i położyć na lekko posypaną mąką stolnicę. Rozwałkować ciasto od środka, formując kształt krzyża z niewielkim wzgórkiem w środku. Na tym grubszym nieco środku cia­sta ułożyć masło i złożyć te 4 wystające końce ciasta do środka, tak, by je całkowicie zamknąć. Poprzewracać parę razy górę i dół ciasta, aby skleić jego krawędzie. I znów na lekko posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto w prostokąt 12x35 cm. Złożyć ciasto w 3 części, zginając górę i dół do środka. Usunąć nadmiar mąki i upewnić się, czy krawędzie pokrywają się dokładnie. Zrobić palcem delikatne wgłębienie, wskazujące koniec pierwszego cyklu. Za­winąć w folię i wstawić na 30 minut do lodówki.

 3. Wyjąć, obrócić ciasto o 90° tak, by ciasto wyglądało jak książka z grzbie­tem. Delikatnie nacisnąć wałkiem, aby skleić krawędzie. Czynności sklejania i wałkowania powtórzyć 3 razy, pamiętając o każdorazowym znakowaniu ciasta

 4. i o chłodzeniu przez 30 minut między poszczególnymi etapami. Gotowe ciasto powinno mieć 4 wgłębienia. Należy wstawić je po raz ostatni do lodówki na 30 minut.

 5. Tak przygotowane ciasto jest podstawą do wielu doskonałych wypieków rodem znad Sekwany. Ciasta francuskie piecze się w wysokiej temperaturze (250°C) przez około 15-30 minut, z tym że po około 10 minutach pieczenia, kiedy ciasto urośnie, temperaturę piecyka można obniżyć.

 6. DOBRA RADA:

 7. Ciasto francuskie doskonale się przechowuje w zamrażalniku. Warto więc raz na jakiś czas przygotować je w większej ilości, podzielić na porcje, a potem tylko wyjmować odpowiednią ilość. Oczywiście - jest też droga na skróty - w sprzedaży coraz częściej pojawiają się gotowe płaty ciasta francuskiego. Za­pewnia ono oszczędność czasu i... satysfakcji!

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.