Ciasta piaskowe

Autor: Data: 9 lutego 2010, 16:30

Ciasta piaskowe, zwane też biszkoptowo-tłuszczowymi, są delikatne i stosunkowo proste w przygotowaniu.

Przyrządza się je z mąki pszennej o małej lub średniej zawartości glutenu np. wrocławskiej, albo z mąki pszennej pół na pół z mąką ziemniaczaną, jednak wówczas ciasto będzie bardziej sypkie. Część mąki można zastąpić bułką tartą, kaszą manną, makiem, siekanymi orzechami. Ponadto do ciasta potrzebny jest tłuszcz (masło lub margaryna), cukier, jajka, środki spulchniające (proszek do pieczenia i amoniak). Tłuszcz powoduje kruchość ciasta piaskowego, poprawia jego smak i opóźnia proces czerstwienia, a dokładne utarcie z cukrem i jajkami nadaje wypiekom lekką i puszystą konsystencję. Do ciast piaskowych dodaje się również olejki zapachowe, bakalie, owoce i kakao. Ciasta biszkoptowo-tłuszczowe można przyrządzać ubijając jajka z cukrem w misce ustawionej na parze. Gdy masa trzykrotnie zwiększy swoją objętość, ochładza się ją i uciera z tłuszczem na gładką masę. Następnie dodaje się pozostałe składniki ciasta i starannie miesza. Czynności te należy wykonywać szybko, aby ciasto się nie zwarzyło.

Najczęściej ciasta piaskowe przygotowuje się rozcierając tłuszcz z cukrem i dodaje po jednym żółtku, następnie przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, dodatki zapachowe i inne dodatki, a na koniec ubitą pianę z białek. Gotowe ciasto nakłada się do foremek posmarowanych tłuszczem i posypanych bułką tartą lub mąką, można też wyłożyć je papierem do pieczenia. Wierzch ciasta należy wyrównać nożem namoczonym w roztopionym tłuszczu i naciąć pośrodku wzdłuż formy. Dzięki temu nacięciu ciasto w czasie pieczenia pęka równomiernie.

Ciasta piaskowe piecze się w temperaturze 180-190 stopni, większe około godziny, mniejsze - 30-40 minut. Po lekkim schłodzeniu wyjmuje się je z formy i posypuje cukrem pudrem, polewa się lukrem lub dowolną polewą. Z takiego ciasta piecze się babki piaskowe, marmurkowe, keksy, ciasta do przełożenia kremem, sękacze oraz drobne ciasteczka.

Porady

  • Aby owoce nie opadły na spód ciasta, należy je dobrze osączyć i oprószyć mąką, a po ułożeniu na cieście wstrząsną już formą.

  • Wszystkie składniki ciasta powinny mieć jednakową temperaturę.

  • Tłuszcz używany do ciasta powinien być miękki.