Ciasta parzone
Autor:
Alicja Żywczak
Data: 18 lutego 2010, 9:41
Komentarze (0) »
Ciasta parzone, nazywane również ptysiowymi, są niesłodkie i niesłone, co nadaje im uniwersalny charakter, można je wypełniać różnymi farszami i podawać jako deser, przystawkę albo dodatek do zup.
Głównymi składnikami ciasta są: mąka pszenna, woda lub mleko, tłuszcz, margaryna lub smalec i jajka. Środkiem spulchniającym jest para wodna wytworzona podczas pieczenia, oraz powietrze wtłoczone przy ucieraniu składników. Ciasto parzone przyrządza się w dwóch etapach. Najpierw mąkę zaparza się wodą zagotowaną z tłuszczem i solą. Następnie zaparzoną mąkę uciera się z jajkami dodawanymi stopniowo, do momentu uzyskania gładkiej masy. Ciasto ptysiowe piecze się 2-30 minut w mocno nagrzanym piekarniku 200-210 stopni. Wypiekane w temperaturze niższej są blade, twarde i niewyrośnięte,a w zbyt wysokiej - pękają, rumienią się szybko i w środku pozostają surowe.
Podczas pieczenia woda gwałtownie odparowuje,a wewnątrz ciasta powstaje pusta komora, którą potem napełnia się farszem. Otworzenie piekarnika przed upływem 20 minut może spowodować opadnięcie ciasta. Natomiast pod koniec pieczenia można lekko uchylić piekarnik, aby uszedł nadmiar pary.
Z ciasta parzonego piecze się ptysie, eklery, karpatki, groszek ptysiowy. Aby uzyskać odpowiednio kształt ciastek, najlepiej jest wyciskać masę specjalną szprycą na natłuszczoną blachę. Na ptysie wyciska się kulki średnicy około 4 cm, na eklery - prostokąty o długości 10 cm, na groszek - małe kuleczki wielkości rodzynki. Na karpatkę wylewa się ciasto na blachę i piecze z niego placki. Jeżeli nie mamy szprycy, możemy po prostu nabierać ciasto małą łyżeczką (na groszek), lub większą (na ptysie) i układać na blaszce.
Dobrze zrobione ciasto zwiększa swoją objętość w czasie pieczenia prawie trzykrotnie. Po upieczeniu jest suche, lekkie i ma rumianą skórkę. Wówczas ciastka przekrawa się na połowę, a gdy ostygną i odprują, nadziewa się: bitą śmietaną, kremem, owocami, a także farszami o ostrym smaku, sałatkami, kiełkami. Najlepiej robić to tuż przed podaniem ciast, bo ptysie przechowywane z nadzieniem szybko wilgotnieją i tracą kruchość. Gorące przystawki z ciasta parzonego trzeba po nadzianiu odgrzać w piekarniku. Natomiast groszek ptysiowy powinien być zimny i podany jako dodatek do czystych zup - wkładamy go podobnie jak grzanki, na chwilę przed podaniem, aby nie rozmiękł.
Zobacz więcej o: ciasta parzone, ciasto ptysiowe, ptysie, eklery, karpatka
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne artykuły
-
Tajniki ciasta drożdżowego
Data: 15 lutego 2009, 9:29 Komentarze (4) »
Żadne inne ciasto nie posiada takich właściwości jakie ma ciasto drożdżowe: obniża poziom cholesterolu, poprawia pamięć, zawiera witaminy i minerały.
-
Ciasta kruche
Data: 1 marca 2010, 11:27 Komentarze (3) »
Przyrządzanie ciast kruchych, półkruchych oraz krucho drożdżowych jest łatwe i niepracochłonne. Można z nich przyrządząć rozmaite wypieki: ciasta, ciasteczka, strucle, paszteciki.
-
Ciasta francuskie i półfrancuskie
Data: 3 marca 2010, 10:14 Komentarze (2) »
Ciasta te należą do ciast wykwintnych, przygotowanie ich jest dosyć pracochłonne, ale efekt wart jest tego trudu.
-
Ciasta piaskowe
Data: 9 lutego 2010, 16:30 Komentarze (0) »
Ciasta piaskowe, zwane też biszkoptowo-tłuszczowymi, są delikatne i stosunkowo proste w przygotowaniu.
Zaloguj się aby dodać recenzję