Chleb mieszany z siemieniem lnianym
Chyba nie skłamię jeśli napiszę, że nie ma nic lepszego niż zapach pieczonego bochenka chleba rozchodzący się po całym mieszkaniu. Kłamstwem nie będzie też stwierdzenie iż nic nie smakuje lepiej niż grubo ukrojona pajda, jeszcze cieplutkiego (nie gorącego) chleba posmarowana swojskim masłem, czy też twarożkiem. Mówię Wam to nie zapomniany i bezcenny smak... Szkoda, że tak wielu ludzi odeszło od pieczenia chleba, gdyż wbrew pozorom nie jest to takie trudne na jakie mogłoby się wydawać.
60 min
30 min
Składniki
- 100g mąki żytniej typ 720
- 150g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 250g mąki pszennej typ 620
- ok. 60g siemienia lnianego+do posypania
- *10g świeżych drożdży
- 1-2 łyżeczki soli
- ok. 250 ml wody
Sposób przygotowania
- 1
Mąki przesiewamy do większej miski, dodajemy sól, siemię lniane, pokruszone świeże drożdże i mieszamy.
- 2
Cały czas mieszając drewnianą łyżką stopniowo wlewamy wodę (możliwe, że nie użyjecie jej całej). Kiedy ciasto będzie na tyle gęste, że już nie będzie dało się go mieszać łyżką oczyszczamy ją z ciasta, które na niej pozostało i zagniatamy chleb dłonią dolewając wody lub dosypując odrobinę mąki do momentu aż ciasto uzyska elastyczną, jednolitą konsystencję, będzie odchodziło od dłoni (nie będzie kleiło się do palców ani do blatu) i nie będzie rozsypywać się na kawałki. Wówczas formujemy z niej kulę i ugniatamy z każdej strony przez ok. 5 minut.
- 3
Tak przygotowane ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 30-60 minut do podrośnięcia, następnie przekładamy do wysmarowanej masłem keksówki, wierzch zwilżamy wodą, obficie posypujemy siemieniem lnianym (należy przyklepać go łyżeczką do ciasta).
- 4
Keksówkę wstawiamy do zimnego piekarnika, nastawiamy temperaturę na 190°C (bez termoobiegu) i pieczemy ok. 40-45 minut do uzyskania rumianej, chrupiącej skórki.
- 5
Wypieczony chleb powinien mieć brązową skórkę, po postukaniu od spodu wydawać głuchy odgłos a po wbiciu w niego zapałki lub wykałaczki nie powinno przykleić się do niej ciasto.
- 6
Chleb kroimy kiedy ostygnie inaczej zrobi się z niego zakalec!!!
*Jeśli otwieracie nowe opakowanie drożdży i rzeczywiście są one świeże (po przekrojeniu nożem nie kruszą się, są lekko lepiące) nie trzeba robić zaczynu. Natomiast jeśli drożdże poleżały już kilka dni w lodówce rozpuście je w niewielkiej ilości wody wymieszanej z mąką i odstawcie na 5-10 minut by zobaczyć, czy wyrosną.
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne przepisy:
-
Chlebek z siemieniem lnianym (Pan con semillas)
-
Bułki pełnoziarniste z siemieniem lnianym
-
Bulki pszenne z siemieniem lnianym
-
Czeski chleb mieszany
-
Chleb mieszany bez dodatków
-
Chleb wiejski mieszany z dodatkiem orkiszu
-
Pieczenie chleba - Mało nas, mało nas... do pieczenia chleba...
-
Mieszany chleb na zakwasie
-
Muffiny ze śliwką - Siemie lniane ze śliwką
-
Paluchy pszenne z siemieniem lnianym
-
Chleb mieszany z ziarnami
-
Chleb mieszany z orzechami i ziarnami kakaowca
Zaloguj się aby dodać recenzję