Poleć znajomym

Chleb indyjski - Paratha

Jak zbierać punkty?

Autor: (5100 pkt.)

Składniki

  • 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej razowej
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 6 łyżek masła
  • 1/2 szklanki mąki do podsypywania

Sposób przygotowania

  1. Mąkę razową przesiać do miski przez sito o jak najmniejszych oczkach. Dodać 1/2 łyżeczki soli i, stopniowo dolewając 150 ml ciepłej (nie gorącej!) wody, zagnieć miękkie, wilgotne ciasto. Przełożyć je na stolnicę posypaną białą mąką i przez 5 minut wyrabiać, w razie potrzeby podsypując mąką. Go­towe ciasto powinno być gładkie, jędrne i nie kleić się do rąk. Owinąć je wilgotną ściereczką, przykryć miską i zostawić na pół godziny.

  2. Rozpuścić w garnuszku masło. Ponownie zagnieść ciasto, ulepić z niego wałek i podzielić na 15 równych części. Z każdej zrobić kulkę, obtoczyć w mące i rozwałkować na okrągły, niezbyt cienki (3 mm grubości) placek. Jeżeli placki będą się przyklejały do stolnicy lub wałka, podsypać je podczas wał­kowania białą mąką. Każdy placek cieniutko po­smarować roztopionym masłem, złożyć na pół. Tak złożone ponownie posmarować, złożyć jeszcze raz i rozwałkować na dość duże i cieniutkie trójkąty.

  3. Na średnim ogniu postawić teflonową patelnię, a kiedy się nagrzeje, położyć na niej placek, smażyć go mniej więcej 2 minuty, odwracając na drugą stronę drewnianą łyżką, tak aby obie strony były złotego koloru. Gdy paratha się zezłoci, końcem łyżki posmarować ją odrobiną masła. Powinna napuchnąć i rozwarstwić się. Wtedy przewrócić ją, po­smarować masłem z drugiej strony i zdjąć z patelni.

  4. Pieczenie parathy może się wydawać skompliko­wane, ale po trzecim placku dochodzi się do wpra­wy. Gotowe parathy powinny być złotego koloru, pokryte z obu stron brązowymi plamkami. Podawać je natychmiast po usmażeniu, kiedy są jeszcze ciep­łe. Wspaniale smakują z potrawami z ryżu, z wa­rzywami na gorąco oraz z zupami.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.