Brokuły - zdrowie na talerzu

Autor: Data: 15 października 2009, 10:50

Zielone różyczki brokułów mają więcej witaminy C niż pomarańcza, duże ilości wapnia, potasu i żelaza. Wspomagają ogólną odporność organizmu i działają antynowotworowo. Warto je umieścić w swojej diecie i jeść nie tylko w sezonie.

Brokuły przywędrowały do naszego kraju z Włoch i na dobre zadomowiły się w przepisach na różne sałatki, zapiekanki, zupy. Na szczęście! To warzywo o ponadprzeciętnej zawartości potrzebnych organizmowi substancji czynnych. Zawiera duże ilości witaminy C i to nawet po ugotowaniu. W 100g znajduje się aż 90mg tej witaminy, natomiast w w pomarańczy znajdziemy jej już tylko 50mg. Ponadto duże ilości wapnia, które wzmacnia kości i zęby skuteczniej niż mleko czy jogurty; żelaza i potasu, które biorą udział w budowaniu czerwonych krwinek.

Brokuły zawierają też dużo błonnika i są niskokaloryczne. Mogą być przez to stosowany w wielu dietach odchudzających. Do ostatnich super właściwości brokułów dołączyła także skuteczność w hamowaniu złośliwych nowotworów. Badania na ten temat były prowadzone przez amerykańskich uczonych. Nie wiadomo jednak na razie jakie ilości warzywa należy spożyć, aby efekty nie miały jedynie charakteru profilaktycznego. Jedno jest pewne - brokuła nigdy dużo!

Brokuły nie lubią długiego przechowywania. Po 2-3 dniach w lodówce potrafią zakwitnąć na żółto i nie są już wówczas takie dobre. A można je jadać nie tylko gotowane, ale także surowe, w sałatkach i z rożnymi dipami.

Wypróbuj nasze przepisy na dania z brokułami.