Poleć znajomym

Brioszki

Jak zbierać punkty?

Autor: (2820 pkt.)

Składniki

 • 500 g mąki,
 • 250 g masła lub margaryny,
 • 4 jajka,
 • szczypta soli,
 • 30 g cukru,
 • 30 g drożdży świeżych lub 15 g suszonych;
 • 1 jajko do smarowania

Sposób przygotowania

 1. 1

  Rozprowadzić drożdże wodą.

 2. 2

  Jedną czwartą mąki przesiać do misy, w mące zrobić dołek i wlać drożdże. Uformować kulę, naciąć na niej krzyżyk, zawinąć w wilgotną ściereczkę i zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, aby ciasto podwoiło swoją objętość.

 3. 3

  Przesiać resztę mąki, zrobić w niej duże zagłębienie i wbić 2 jajka, wlać 2 łyżki stołowe ciepłej wody i połączyć z mąką. Dodać ciasto ze ściereczki rwąc je na kawałki, zagnieść. Dodać cukier, sól, miękkie masło i resztę jajek. Wyrobić jednolite ciasto.

 4. 4

  Zostawić ciasto na 5 —6 godz w cieple do wyrośnięcia.

 5. 5

  Z połowy ciasta uformować małe kulki, zrobić w nich palcem dołki na środku i ułożyć na blasze mocno wysmarowanej masłem lub margaryną.

 6. 6

  Z reszty ciasta formować małe „gruszki" - liczba ich powinna odpowiadać liczbie kulek. Węższym końcem „gruszki" włożyć do dołka w kulce.

 7. 7

  Wstawić do letniego piekarnika na kilka minut, aby wyrosły. Wyjąć i posmarować rozmąconym jajkiem. Piec w średnio nagrza­nym piekarniku 15 min.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.